Ikigai: umenie starnúť stále mladý

Ikigai: umenie starnúť stále mladý

“Môžeš zostarnúť a začať sa triasť, môžeš ležať v noci v posteli a naslúchať svojej nepokojnej krvi, môže ti chýbať tvoja jediná láska, môžeš vidieť svet okolo seba zničený jediným zlým šialencom alebo svoju česť pošliapanú v prachu. A je len jediná vec, ktorá ti pomôže- niečo sa naučiť. Naučiť sa, prečo sa svet točí a čo ním otáča. To je jediná vec, ktorá myseľ neprestane nikdy baviť, nikdy ju neunudí, nikdy jej nespôsobí bolesť, strach, či utrpenie a ktorú nikdy nebude ľutovať. Rozhliadni sa, je toľko vecí, čo sa môžeme naučiť.”
-T.H. White, The Once and Future King

Ikigai- zmysel môjho bytia, dôvod, prečo ráno vstávam z postele.

Japonský koncept bytia a žitia:

Podľa Japoncov ma každý človek svoje ikigai, je to dôvod, pre ktorí ráno vstávame, je to tá činnosť, pri ktorej si neuvedomujeme plynutie času, kedy sme pohrúžení do práce a prináša nám to úprimnú radosť a šťastie. Nájsť a jasne vymedziť svoje ikigai, svoju vášeň a jeho každodenné nasledovanie a zveľaďovanie dáva životu uspokojenie, zmysel.

Na prvom mieste v modrých zónach:

Modré zóny sú označované vedcami a demografmi, ako oblasti, kde sa vyskytuje mnoho prípadov vysokej dlhovekosti. Nie je prekvapením, že práve Japonsko je na prvom mieste a ešte konkrétnejšie sa jedná o ostrov Okinawa a jeho severná časť. Okrem spomínanej filozofie ikigai, je v ich živote ešte jedna zásadná myšlienka a to moai, čo vyjadruje skupinu blízkych priateľov a rodiny.

Moai: dôležitosť silnej spolupatričnosti pre dlhý život:

Výrazom Moai sú označované neformálne skupiny ľudí so spoločnými záujmami, ktorí spolu trávia čas a vzájomne si pomáhajú. Pre mnoho ľudí sa služba pre spoločnosť môže stať jedným z ich ikigai. Patriť do nejakej moai pomáha udržiavať citovú rovnováhu medzi ľudmi, nie sú opustení a odkázaní na seba, ako to môžeme často vidieť v iných častiach sveta.

“Sme tým, čo opakovane robíme. Dokonalosť nie je čin, ale zvyk.”
-Aristoteles

Plynutie v každej činnosti:

Predstav si, že akurát vyskakuješ z lietadla, padák máš bezpečne pripásaný na chrbte, nedovidíš na zem, cítiš prúdenie vzduchu, adrenalín ti naplno prúdi v krvi, celá tvoja pozornosť je upriamená na danú chvíľu a na moment, kedy zatiahneš šnúru, aby sa ti otvoril padák a pristál si na zemi. Existuje len prítomnosť, žiadna minulosť, žiadna budúcnosť, iba tu a teraz. Každý raz zažil takúto chvíľu, keď sa niečomu venoval s takým zápalom, že nevnímal okolie, nevnímal čas, cítil len číru radosť z toho, čo robí a to je plynutie, vtedy naozaj žijeme, vtedy cítime život. A môže to byť čokoľvek, niekto sa tak stratí pri čítaní knihy, niekto pri športe, niekto pri západe slnka, či prechádzke v lese. Vieš si sám zodpovedať, čo sú pre teba činnosti, pri ktorých cítiš plynutie, čo sú tie činnosti, ktoré ťa napĺňajú, čo je tvojím ikigai?

“O šťastí vždy rozhoduje tvoje srdce”

            10 pravidiel ikigai: 

 • Udržuj sa stále aktívny
 • Ber veci s kľudom
 • Nejedz do prasknutia
 • Obklop sa dobrými priateľmi
 • Buď v dobrej kondícii
 • Usmievaj sa
 • Obnov spojenie s prírodou
 • Ďakuj, buď vďačný
 • Ži prítomným okamžikom
 • Nasleduj svoje ikigai

 

Nájdenie ikigai:

Nájsť svoju vášeň, svoj zmysel života si musí každý sám, ty sám musíš vedieť a cítiť, čo je to práve, skús si spísať svoje aktivity a vlastnosti, ktorými oplývaš podľa vyššie uvedeného obrázku, čo miluješ, v čom si dobrý, za čo by si mohol dostať zaplatené a čo potrebuje svet, keď nájdeš prierez, si na dobrej ceste. Skús sa sám seba spýtať:

 • V čom si naozaj dobrý, čo ti ide lepšie, ako iným?
 • Ako by si mohol pozitívne vplývať na čo najväčší počet ľudí?
 • Čo si vždy chcel robiť, ale mal si z toho strach?
 • Čím si chcel byť, keď si bol malé dieťa?
 • Čo môžeš dnes urobiť, aby to bol najlepší deň?
 • Aké kroky musíš spraviť, aby si dosiahol cieľ, ktorý si si stanovil?
 • Si šťastný vo svojom živote? Napĺňa ťa, to čo robíš?

Prajem ti úspešné hľadanie.

Maj sa najlepšie, ako vieš,

 

Moderný mních

 

7 thoughts on “Ikigai: umenie starnúť stále mladý

 1. samovrah

  Nikdy by som nepovedal, ze vo Vennovych diagramoch sa skryva hlbsia hlbka ako v najhlbsej hlbocine.

  Aky je rozdiel medzi bodom 1. Udržuj sa stále aktívny a bodom 5. Buď v dobrej kondícii.
  Nedali by sa tieto body zlucit do jedneho, alebo za kazdym z nich sa skryva nieco ine.

  Vopred Vam, Mnich, dakujem za odpoved.

  1. Moderný mních

   Ďakujem ti za dobrý dotaz, rozdiel môže byť v tom, že 1. Udržuj sa stále aktívny- hovorí viac o tom, že nemáš myslieť na to, ako pôjdeš do dôchodku a konečne nebudeš musieť nič robiť, ale ďalej budeš pokračovať v nejakej pre teba plodnej práci, napríklad aj na záhrade alebo v nejakom spoločenskom centre a 5. Buď v dobrej kondícii- hovorí, že by si každý deň mal mať nejaký pohyb, športovú aktivitu, vo východných krajinách to je napríklad tchaj-ťi, čchi-kung, jóga alebo aj obyčajná prechádzka. Maj sa najlepšie, ako vieš!

 2. Velmi pekne si to zhrnul, zaujimavy clanok a suhlasim s tym, ze to cim sme, je suhrnom nasich kazdodennych zvykov a navykov 🙂

  1. Moderný mních

   Ďakujem ti:)

 3. Veľmi fajn článok. Som rád, že som si ho prečítal, lebo som presne v takom období, že som si z neho zobral, čo najviac pre seba. 🙂 Dakujem ti.

  1. Moderný mních

   Tak to je úplne super, dúfam, že to bude mať dlhodobý účinok pre teba:)

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *