Prierez podcastami: ako byť stále v obraze

Prierez podcastami: ako byť stále v obraze

“I like to listen. I have learned a great deal from listening carefully. Most people never listen.”

– Ernest Hemingway

Nemám čas čítať. Nemám čas sa niečo učiť. Mám veľa práce. Spoznávaš sa? Na jednom predmete na vysokej škole, sme si mali 2 týždne zapisovať celodennú aktivitu, každých 30 minút. Samozrejme sa mi do toho nechcelo, pripadalo mi to, ako strata času, ale na koniec som zistil, že celkom výrazný čas strávim presúvaním sa z miesta na miesto. A ako sa tento čas dá vyplniť? Ako ho vyplniť a zároveň sa naučiť niečo nové? Môžeš čítať knihy, ale keď sa ti nechce so sebou knihu ťahať, prípadne šoféruješ, chodíš alebo podobne, môžeš počúvať audioknihu alebo počúvať podcasty. Podcasty sú vynikajúca možnosť, ako sa môžeš učiť niečo nové, v obore alebo na tému, ktorá ťa zaujíma. Existujú stovky podcastov na rôznych platformách (spotify, apple podcast, google play alebo inde). Chceš sa naučiť niečo z histórie, filozofie, psychológie?  Mimo toho, že sa budeš učiť o nových poznatkoch v obore, ktorý ťa zaujíma, si budeš zlepšovať aj angličtinu. Alebo sa chceš naučiť nový jazyk, španielsky, či japonsky? Proste si môžeš vybrať, čo len chceš. Paráda, nie?

A keďže mám podcasty, tak rád, ukážem ti, ktoré najčastejšie počúvam a považujem za najlepšie, pre osobný rozvoj, zamyslenie sa, pre rozvinutie kreativity, motivácie, načerpanie inšpirácie.

The School of Greatness: Lewis Howes

 • Zo nesebavedomého, nešikovného a šikanovaného študenta k profesionálnemu športovcovi, zakladateľovi miliónovej marketingovej agentúry, New York Times najlepšie predávajúcemu autorovi, podnikateľovi v oblasti zdravej výživy, rečníkovi a hostiteľovi jedného z najsťahovanejších podcastov na svete. Vyše 650 dielov a každý týždeň pribúdajú ďalšie. Rozhovory na rôzne témy v rámci seba rozvoja, investovania, podnikania, športu, výživy a iné.

“Making money matters, having your needs met matters, achieving your vision matters, and turning your dreams into reality matters. But if you aren’t looking for ways to improve the lives of everyone around you—your family, community, environment, and the world—then what’s the point of all of it?”

– Lewis Howes

The GaryVee audio experience: Gary Vaynerchuk

 • Narodený v Bielorusku, v troch rokoch emigroval s rodičmi do USA, jeho podnikateľské schopnosti sa prejavovali už v mladom veku, kedy najprv predával kvetiny, ktoré utrhol od susedov, neskôr riadil niekoľko lokácii s limonádami a v 14 rokoch zarábal stovky dolárov, v tomto veku začal pracovať pre otca v obchode s vínom, čoskoro si uvedomil prichádzajúcu silu internetu a za niekoľko rokov z 3 miliónového biznisu spravil 60 miliónový biznis predaja vín cez internet, taktiež v roku 2006 začal vinársku show na youtube, kde každý deň pridal nové video. Takže bol v podstate jedným z prvých vlogerov na scéne. Na základe týchto skúsenosti založil marketingovú agentúru Vaynermedia, stal sa New York Times najlepšie predávajúcim autorom, motivačným rečníkom, investorom a hostiteľom youtube show The AskGaryVee a podcastu the GaryVee audio experience, kde sa podobne ako lewis howes venuje investovaniu, podnikaniu, marketingu.

“If you live for the weekends and vacations, your sh*t is broken.”

– Gary Vaynerchuk

The Tim Ferriss show: Tim Ferriss

 • Superman zo Silicon Valley, jeden z najvplyvnejších investorov a startupový poradca. Autor 5 New York Times najlepšie predávajúcich kníh. Národný šampión Číny v kickboxe. Držiteľ svetového rekordu v tancovaní tanga. Rečník a poradca pre firmy, ako Facebook, Uber, Twitter a iné. Hostiteľom najúspešnejšieho podcastu s viac ako 200 miliónmi stiahnutí.

“In a world where nobody really knows anything, you have the incredible freedom to continually reinvest yourself and forge new paths, no matter how strange. Embrace your weird self.”

– Tim Ferriss

Ďalšie zaujímavé podcasty:

  • Impact Theory: Tom Bilyeu
  • The Tony Robbins podcast: Tony Robbins
  • The ThinkGrow podcast: Ruben Chavez
  • The Mastery Sessions: Robin Sharma
  • Kwik Brain: Jim Kwik
  • Jocko Podcast: Jocko Willing
  • How i built this: Guy Raz
  • Waking Up: Sam Harris
  • The Joe Rogan experience: Joe Rogan
 • MFCEO Project Podcast: Andy Frisella (His podcast focuses on teaching you how to be “the motherf***ing CEO”)

“Learning is the beginning of wealth. Learning is the beginning of health. Learning is the beginning of spirituality. Searching and learning is where the miracle process all begins.”

– Jim Rohn

Maj sa najlepšie ako vieš.

Tvoj Moderný Mních

8 thoughts on “Prierez podcastami: ako byť stále v obraze

  1. Moderný mních

   Tak, tak. Rado sa stalo:)

  1. Moderný mních

   Nie je začo:)

 1. Winston Smith

  Mnich, vdaka za odporucania. Rad by som pridal moj oblubeny: The Knowledge Project

  1. Moderný mních

   Nie je začo a ďakujem aj ja tebe, Winston, a dávaj si na seba pozor priateľu!

 2. Ja mam tiez tip, The Minimalists ide o motivacne pocuvanie. A aj ked su slovenske podcasty iba v plienkach, tak Klik a Dobre rano od SME su obsahovo velmi zaujimave…

  1. Moderný mních

   Super, ďakujem ti za tipy!

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *